MENU

FILHARMONIA GORZOWSKA PODSUMOWAŁA SEZON ARTYSTYCZNY 2023/2024

W minionym sezonie artystycznym Filharmonii Gorzowskiej Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara skończył już 10 lat! Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu, odbywała się pod hasłem JUBILEUSZ(e). Celebrowaliśmy wówczas nie tylko 10-lecie festiwalu, ale także przywoływaliśmy inne ważne dla polskiej kultury muzycznej rocznice, składając hołd wielkim polskim twórcom muzyki XX i XXI wieku.
Jednak nie samym festiwalem filharmonia żyje. Koncerty, pikniki muzyczne i różne formy edukacyjne organizowane lub współorganizowane przez Filharmonię Gorzowską przyciągnęły do nas prawie 32 tysiące osób. Cieszy coraz bardziej liczny udział najmłodszej publiczności. W sezonie artystycznym 2022/2023 w naszych propozycjach muzycznych uczestniczyło 2916 osób, a w sezonie 2023/2024 już niemal 3400.
 
Rok artystyczny 2023/2024 Filharmonii Gorzowskiej w liczbach:
Od września 2023 roku do czerwca 2024 roku w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się 279 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 31 636 osób.
WYSZCZEGÓLNIENIE LICZBA WYDARZEŃ LICZBA UCZESTNIKÓW
koncerty symfoniczne 23 8505
koncerty kameralne 14 1268
Muzyczne Raczkowanie 60 2795
Filharmonia Juniora 20 222
Akademia Muzyki 74 5048
Otwarta próba generalna In Touch 7 716
Koncerty familijne (bez Musicalu, razem z koncertem na Placu Sztuk) 7 2433
Musical "Alicja w Krainie Czarów" (pokazy familijne + pokazy dla szkół) 17 8507
pokaz filmu (w ramach X FMW) 1 106
gra edukacyjna Kot Kilara (w ramach X FMW) 6 109
zwiedzanie filharmonii 28 786
Filharmonia od kuchni 15 375
Miejskie Granie 6  (1 on-line) 450 (316)
RAZEM 279 31 636
 
 
 
Najważniejsze projekty artystyczne w sezonie 2023/2024:
 
  • X Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara  (6-20 października 2023 r.)
W programach koncer­tów X Festiwalu Muzyki Współczesnej znalazły się dzieła Mistrzów – patrona naszego festiwalu Wojciecha Kilara (w 2023 r. obchodziliśmy 10. rocznicę jego śmierci), Witolda Lutosławskiego (110. rocznica urodzin), Krzysztofa Pendereckiego (90. rocznica urodzin), Henryka Mikołaja Góreckiego (90. rocznica urodzin) oraz Zygmunta Krauzego, który w 2023 roku świętował swoje 85. urodziny. Kompozytor był także Gościem Honorowym wydarzenia.
Wśród wydarzeń festiwalowych X edycji festiwalu znalazły się:
•    koncert inauguracyjny „Kilar” (dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski);
•    koncert finałowy „Jubileusze” z kompozycjami 4 znakomitych polskich kompozytorów (Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Krauzego, Macieja Zielińskiego, Witolda Lutosławskiego (dyr. Lilianna Krych);
•    koncert kameralny „Trzy wspomnienia”;
•     pokaz filmu „Dotknięcie ręki” i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim. 
•    koncert light „Moc tanga” (dyr. Anna Sułkowska-Migoń);
W ramach działań dla dzieci z cyklu Młody Współcześniak odbył się koncert familijny „KoczkonadSE”. Uczniom szkół podstawowych zaproponowaliśmy udział w grze muzycznej Kot Kilara poświęconej Wojciechowi Kilarowi. Od 6 października do 30 listopada 2023 r. w foyer Filharmonii Gorzowskiej można było też oglądać wystawę pt. „Piękna współczesna” przedstawiającą dokumentalne podsumowanie wszystkich poprzednich festiwalowych edycji.
X Festiwal Muzyki Współczesnej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
  • Filharmonia od kuchni
Filharmonia Gorzowska to nie tylko miejsce pełne pięknej muzyki, ale również imponujący obiekt architektoniczny kryjący w sobie masę tajemnic i niespodzianek. W sezonie 2023/2024 zaprosiliśmy dzieci powyżej 6. roku życia do ich odkrywania, podczas zwiedzania naszej siedziby – od podscenia aż po punkt widokowy. Każdą grupę po obiekcie oprowadzał przewodnik, wraz z którym uczestnicy wycieczki (a było ich w sumie 375) podglądali i poznawali filharmonię „od kuchni”. Na ich trasie znalazły się nie tylko sale koncertowe, ale także całe zaplecze na co dzień niedostępne dla gości, w tym pomieszczenia techniczne. Integralnym punktem każdego oprowadzania były warsztaty muzyczno-rytmiczne, które prowadził perkusista naszej orkiestry – Aleksander Lasek.
  
  • Musical „Alicja w Krainie Czarów” - Reaktywacja
W sezonie artystycznym 2023/2024 r. - osiem lat od premiery musicalu Alicja w Krainie Czarów – wróciliśmy do tej propozycji i zaprosiliśmy najmłodszych widzów i ich bliskich na ponowne przeżycie wspaniałej przygody z bystrą i odważną Alicją, Białym Królikiem, Kapelusznikiem, Królową Kier oraz innymi niezwykłymi stworzeniami.
Piękna historia o potędze wyobraźni, nieposkromionej dziecięcej ciekawości, poszukiwaniu siebie oraz wielu innych bardzo ważnych sprawach w grudniu 2023 r. ponownie (w nowej odsłonie) pojawiła się na scenie Filharmonii Gorzowskiej. Musical w odświeżonej formie (podczas 17 pokazów) obejrzało 8 507 osób.
Już rozpoczęliśmy pracę nad nowym musicalem. Tym razem będzie to adaptacja Księgi Dżungli. Nabór do głównych ról, tancerzy i chórzystów trwa. Autorką libretta do Księgi Dżungli jest Małgorzata Szwajlik, a reżyserem przedstawienia Magdalena Małecka-Wippich.
 
  • Sylwester z Filharmonią Gorzowską
Miniony rok Filharmonia Gorzowska zakończyła koncertowo. W koncercie sylwestrowym podczas którego Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej wspólnie z solistami zaprezentowała arie i duety z oper, operetek i musicali oraz najsłynniejsze walce, polki i czardzasze uczestniczyło ponad 500 osób.
 
  • Filharmonia Gorzowska Light
Niezwykłą popularnością w sezonie 2023/2024 cieszyły się koncerty w wersji light: „Młynarski Symfonicznie”, „Viva Violetta Villas” „Adam Bałdych i Filharmonicy Gorzowscy” oraz powtórzony na prośbę publiczności koncert „Cztery pory roku – Vivaldi/ Osiecka”. Koncerty odbywały się przy wypełnionej niemal w całości sali koncertowej. W sumie na na koncertach w wersji „light” na widowni zasiadły 2 248 osoby (średnio 562).
 
  • Laureaci konkursów
Po raz drugi na scenie Filharmonii Gorzowskiej swój talent mogli zaprezentować najbardziej obiecujący muzycy młodego pokolenia - laureaci znaczących konkursów muzycznych. W tym sezonie swój talent muzyczny zaprezentował japoński pianista Daiki Kato. Jego recital na scenie kameralnej Filharmonii Gorzowskiej był pozaregulaminową nagrodą przyznaną zdobywcy III miejsca w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam. Podczas koncertu w Filharmonii Gorzowskiej Daiki Kato wykonał kompozycje Arnolda Schönberga, Johannesa Bramhsa, Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.
 
  • Miejskie Granie
Ponad 700 osób wzięło udział w tegorocznej edycji Miejskiego Grania – koncertów muzyków Filharmonii Gorzowskiej w przestrzeni publicznej (na gorzowskich osiedlach, w parkach, placach i skwerach). W sobotę 18 maja 2024 r. Gorzów Wind Quintet zaprezentował się w repertuarze z lat 20. i 30. XX wieku, a w niedzielę 19 maja 2024 r. można było posłuchać największych przebojów zespołu The Beatles w niecodziennym, bo bardziej klasycznym wydaniu.
 
  • Koncerty i konkursy uczniów szkół muzycznych
Przy organizacji koncertów, konkursów i innych wydarzeń Filharmonia Gorzowska stale współpracuje z gorzowskimi szkołami muzycznymi. W mijającym sezonie artystycznym odbyło się 17 takich koncertów i konkursów. Zdolności muzyczne młodych muzyków na żywo podziwiało  prawie 3900 osób.
 
  • Wakacje z Filharmonią
W wakacje też nie zwalniamy tempa i już dziś zapraszamy na plenerowe koncerty fortepianowe w ramach Pikników Chopinowskich. W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 17.00 na Placu Sztuk zaprezentują się nasi filharmonicy: Mariusz Klimsiak, Ekaterina Matokh, Dagmara Barna-Kosowicz, Anastasiia Lujkjanenko, Michał Mossakowski, Amelia Jankowska, Michał Karol Szymanowski, Andrzej Wierciński i Lena Juszkiewicz.
7 i 28 lipca oraz 25 sierpnia godzinę przed piknikowymi koncertami (na godz. 16.00) zaprosimy do wspólnej zabawy dzieci. Przygotowaliśmy dla nich animacje muzyczno-teatralne. W  świat muzyki zabiorą Panna Melodiana (Kamila Pietrzak-Polakiewicz) oraz Rytmisław Stukpuk (Łukasz Przykłocki /Łukasz Lenart). Każdemu spotkaniu na błoniach przy filharmonii będą towarzyszyć gry, zgadywanki, śpiewanki i dużo ruchu.
Na Plac Sztuk zapraszamy też 29 czerwca, gdzie od godz. 9.00 do godz. 11.00 na powitanie lata odbędzie się minirecital Anastasii Lukjanenko.  
 
Filharmonicy w 4 projektach zaprezentują się także na scenie Dobry Wieczór Gorzów. 22 czerwca na Starym Rynku – The Beatles kameralnie (filharmonicy gorzowscy z gościnnym udziałem Ekateriny Matokh i Krzysztofa Ciesielskiego, 29 czerwca wystąpi Grzegorz Tobis (klarnet), 4 sierpnia – kwartet smyczkowy Con Amabile, a 11 sierpnia – Nowonarodzeni feat. Maleo (w skład zespołu wchodzą także muzycy Filharmonii Gorzowskiej).
 
Od 14-20 sierpnia Filharmonia razem z fundacją Canor zaprasza na 5 koncertów muzyki dawnej w ramach festiwalu Muzyka w Raju.
 
Kolejny raz Orkiestra weźmie także udział w dwóch projektach realizowanych na terenie Niemiec:
  • 10 sierpnia 2024 r. w ramach Choriner Musicsommer w Eberswalde nastąpi prawykonanie „Serenady Chorin” Torstena Hardera, zabrzmią również:   „Orawa na orkiestrę smyczkową” Wojciecha Kilara, „Koncert klarnetowy A-dur KV 622” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka Felixa Mendelssohna Bartholdy`ego
  • 31 sierpnia 2024 r.  w dwumieście Frankfurt/ Słubice w ramach festiwalu Music im Park w Parku am Anger filharmonicy gorzowscy wraz z Brandenburgisches Staatsorchester zaprezentują muzykę z filmów. 

fot. Katarzyna Wojtowicz

Realizacja   Virtualnetia.com