MENU

piątek 6 kwietnia 2018
19:00
FILHARMONICY GORZOWSCY SOLO I W ORKIESTRZE
SOLO I W ORKIESTRZE
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Zmiana programu i wykonawców koncertu
Uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą wykonawców, podczas koncertu 6 kwietnia jako solista wystąpi wybitny polski wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Zmianie ulega również program koncertu (poniżej).

Za zmiany przepraszamy.
-------------------------------------------------------

Zapraszamy na koncert, podczas którego będzie okazja, by posłuchać jednych z najbardziej rozpoznawalnych dzieł nie tylko w dorobku ich twórców – Mozarta, Czajkowskiego i Griega, ale również w historii muzyki. Rozpoczniemy napisaną przez wielkiego Amadeusza pełna blasku, żywiołową uwerturą do opery Wesele Figara (1785), która w niecałe 5 minut wprowadza nas w klimat komediowej intrygi, mieniąc się humorem i dając przedsmak znakomitej zabawy oraz zapowiadając całą galerię ludzkich charakterów i związanych z nimi perypetii.
Słynne Wariacje na temat rokokowy Piotra Czajkowskiego (1876/77) obok Koncertu wiolonczelowego Antoniego Dvořáka są najbardziej rozpoznawalnym utworem z literatury wiolonczelowej. Dzieło inspirowane jest muzyką dawnych epok, choć sam temat ma charakter stylizowany, stanowiąc wyłączną inwencję kompozytora. W siedmiu błyskotliwych ogniwach słyszymy genialne wyczucie melodyczne i kolorystyczne kompozytora, który w mistrzowski sposób łączy wirtuozerię i piękną barwę instrumentu solowego z nienachalnym brzmieniem  orkiestry, wdzięczny i taneczny styl  klasyczny przeplatając subtelnie lirycznym rosyjskim zaśpiewem. Peer Gynt (1876) to najpopularniejsze w skali globalnej dzieło Edvarda Griega, który naczelną inspiracją swej twórczości uczynił folklor skandynawski – w szczególności ten rodzimy, norweski. Choć kompozytorska droga bardziej wiodła go ku lirycznym i kameralnym formom, to swój światowy sukces zawdzięcza on dwóm symfonicznym suitom, do powstania których przyczynił się wielki norweski dramatopisarz Henrik Ibsen. To on namówił Griega do napisania muzyki do swojego dramatu Peer Gynt, którego treścią były podróże tytułowego bohatera od Norwegii aż po północną Afrykę. Przygody i napotkane postacie zaczerpnięte z norweskich baśni i literackich toposów stały się dla Griega inspiracją do stworzenia niezwykle barwnej i obrazowej muzyki, ujętej ostatecznie przez  kompozytora w formę dwóch koncertowych suit, które szybko przyćmiły swą popularnością literacki pierwowzór.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Rafał Kwiatkowski / wiolonczela 

PROGRAM:
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Uwertura do opery Wesele Figara

PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893)
Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę op. 33

EDVARD GRIEG (1843-1907)
Peer Gynt  (I suita op. 46 i II suita op. 55)

BILETY:
37,00 zł / normalny
30,00 zł / ulgowy
25,00 zł / balkon


STAL GORZÓW

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

Realizacja   Virtualnetia.com