MENU

sobota 4 listopada 2017
19:00
REQUIEM MOZARTA
REQUIEM MOZARTA
KONCERT ORATORYJNY
kup bilet
W wielowiekowej historii muzyki trudno o dzieło, które z tak wielką siłą fascynowałoby i emocjonowało kolejne pokolenia, stając się jednocześnie źródłem licznych kontrowersji i legendarnych opowieści. Ich zarzewiem stała się owiana aurą tajemnicy wizyta nieznanego jegomościa, który w lipcu 1791 roku przybył do Mozarta na polecenie anonimowego zleceniodawcy, z propozycją skomponowania mszy żałobnej. W rzeczywistości zamówienie pochodziło od księcia Franciszka Walsegg-Stuppach – znanego ekscentryka i muzyka amatora słynącego m.in. z przypisywania sobie autorstwa zamawianych dzieł, który to Mozartowską mszą chciał uczcić pamięć zmarłej żony. Będący w tragicznym położeniu finansowym Mozart, mimo że znał mało eleganckie zwyczaje zamawiającego, przyjął zlecenie. Utwór powstawał z trudem i w dość ponurych warunkach; pisanie dodatkowo spowalniały prace kompozytora nad ukończeniem opery Czarodziejski flet oraz nad nowym dziełem – Łaskawość Tytusa. Requiem zaczął Mozart pisać intensywnie dopiero kilka miesięcy po przyjęciu zamówienia. Większa część partytury powstała między 8 a 20 listopada. Wtedy też niespodziewanie kompozytor ciężko zachorował. Mimo to pisał requiem niemal do samej śmierci, kończąc je na ósmym takcie Lacrimosy. Autorstwo pozostałych trzech części mszy przypisuje się uczniowi Mozarta – Franzowi Xaverowi Süssmayrowi. jednak, jak wynika z nowszych ustaleń, ostateczny kształt arcydzieła jest efektem pracy kilku innych kompozytorów – uczniów Mozarta, wśród których wymienia się m.in. Franza Jacoba Freystädtlera, Josepha Eyblera i Maksymiliana „Abbe” Stadlera.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej 
Jacek Kraszewski / dyrygent
Anna Choczaj / sopran 
Justyna Ołów / mezzosopran 
Emil Ławecki / tenor 
Leszek Holec / bas 

Chór Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Janusz Stanecki, Magdalena Filipska / przygotowanie chóru
Chór Akademii Sztuki w Szczecinie
Barbara Halec / przygotowanie chóru


PROGRAM: 
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Requiem d-moll KV 626 

BILETY: 
37,00 zł / normalny 
30,00 zł / ulgowy 
25,00 zł / balkon


Filharmonia ostrożnie, wciąga
”FILHARMONIA uczestniczy w programie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN”.

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com