MENU

piątek 6 października 2017
19:00
#MOZART KONCERT SYMFONICZNY
#MOZART
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Wolfgang Amadeus Mozart – arcygeniusz muzyki klasycznej, wiecznie młody, bez granic uwielbiany. Jego dzieła to połączenie nadzwyczajnego wyczucia i logiki formalnej ze spontanicznością, lirycznego wdzięku z niewybrednym humorem; to w nich kompozytor zamykał swoje najgłębsze uczucia, w nich odkrywał siebie, w nich nic nie udawał, w nich dotykał istoty muzyki. Koncert rozpocznie Uwertura B-dur (2 Pariser Sinfonie, ok. 1778). Choć nie do końca potwierdzone są okoliczności jej powstania, to o paryskiej proweniencji utworu może świadczyć list z września 1778 pisany przez Mozarta do ojca podczas pobytu w stolicy Francji, w którym nadmienia, że udało mu się sprzedać dwie uwertury. Utwór rozpoczyna się powolnym, pastoralnym wstępem, już po chwili Mozart zaskakuje nas żywiołowym tempem, blaskiem i właściwym sobie humorem. niezaprzeczalną eksplozją Mozartowskiej fantazji, witalności, nieprzewidywalności i geniuszu są również jego młodzieńcze koncerty skrzypcowe, które powstały w okresie salzburskim, zanim jeszcze kompozytor „obraził się” na skrzypce. Z pięciu koncertów, jakie napisał (mając lat 19), usłyszymy Koncert G-dur (1775) uznawany za dzieło najpeł niej realizujące trzyczęściową formę koncertu klasycznego. Pierwiastek wirtuozowski ustępuje tu miejsca ujmująco prostym liniom melodycznym, gdzie każda nuta stanowi o doskonałości. Oto dzieło, które nie ma w sobie absolutnie nic zbędnego. Koncert zwieńczy Symfonia g-moll KV 550 (1788) – jedna z trzech ostatnich symfonii Mozarta i jedna z dwóch napisanych przez niego w tonacjach minorowych. Choć w istocie nie brakuje jej dramatyzmu, to zdecydowanie stroni od jakiejkolwiek gwałtowności. Ciemne brzmienia tonacji g-moll, mieniąc się całą gamą odcieni, pozostają do końca w bezpiecznej odległości od tego, co mroczne i tragiczne.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Marta Magdalena Lelek / skrzypce

PROGRAM:
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Uwertura B-dur KV311a Paryska
III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
Symfonia g-moll KV 550

BILETY:
37,00 zł / normalny
30,00 zł / ulgowy
25,00 zł / balkon


Filharmonia ostrożnie, wciąga
”FILHARMONIA uczestniczy w programie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN”.

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

Realizacja   Virtualnetia.com