MENU

piątek 22 września 2017
19:00
KONCERT INAUGURUJĄCY SEZON ARTYSTYCZNY 2017/2018
KONCERT INAUGURUJĄCY SEZON ARTYSTYCZNY 2017/2018
MONIUSZKO, CHOPIN,RIMSKI-KORSAKOW
kup bilet
 
Romantyzm w muzyce to czas poszukiwań nowych środków wyrazu pokazujących emocje, tworzących nastroje i podążających za wewnętrznym głosem twórcy; to jednocześnie okres kształtowania się w muzyce szkół narodowych odwołujących się m.in. do świadomości narodowej, rodzimego folkloru, legend i wydarzeń historycznych. jednym z twórców tego nurtu w polsce był Stanisław Moniuszko, uznawany przez wielu za największego po Chopinie kompozytora polskiego. Koncert rozpocznie jego pełna werwy, humoru i lekkości uwertura do opery Verbum nobile (1860), w której, podobnie jak we wcześniejszych dziełach operowych, pojawiają się charakterystyczne dla twórczości kompozytora echa czasów kontuszowych i tradycji szlacheckiej. pozostając w kręgu kompozytorów polskich, cofamy się do roku 1830, kiedy to, tuż przed wybuchem powstania listopadowego, Fryderyk Chopin pisze I Koncert fortepianowy e-moll. Geniusz swojej epoki – kompozytor i pianista – podarował muzyce jedno z najwspanialszych dzieł romantycznych, będące z jednej strony kwintesencją stylu brillant, z drugiej – wyrazem osobowości Chopina oraz indywidualnego stylu łączącego dwa żywioły: warsztat i emocję w grze, wirtuozerię i lirykę, logikę formy i romantyczny żar. Koncert zakończy dzieło reprezentanta rosyjskiej szkoły narodowej, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa – jednego z pięciu kompozytorów tworzących Potężną Gromadkę. To właśnie z jej założeń programowych wyrosło jego monumentalne, programowe, bo napisane na kanwie Baśni z tysiąca i jednej nocy dzieło zatytułowane Szeherezada (1888), w którym bardzo wyraźnie brzmią cechy muzyki ludowej, orientalnej, wywodzącej się z rosyjskiej Azji Środkowej, a sam kompozytor daje się poznać jako wspaniały orkiestrator i twórca fantastycznych, niezwykle barwnych muzycznych światów.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Krzysztof Książek / fortepian

PROGRAM:
STANISŁAW MONIUSZKO (1819-1872)
Uwertura do opery Verbum nobile

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11

NIKOŁAJ A. RIMSKI-KORSAKOW (1844-1908)
Szeherezada – suita symfoniczna op. 35 

BILETY:
37,00 zł / normalny
30,00 zł / ulgowy 
25,00 zł / balkon

GRUPA GEZETQUBUS HOTEL 


Filharmonia ostrożnie, wciąga
”FILHARMONIA uczestniczy w programie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN”.

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów. 
Realizacja   Virtualnetia.com