MENU

niedziela 9 kwietnia 2017
19:00
MUZYKA I SACRUM
KONCERT ORATORYJNY
kup bilet
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Monika Wolińska / dyrygent
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski / przygotowanie chóru

Program:
MACIEJ MAŁECKI
Polskie Hymny Wielkanocne
Missa de Sancta Trinitate (Msza o Trójcy Przenajświętszej) na chór mieszany, trąbkę, róg, fagot i kameralną orkiestrę smyczkową 
 
Missa de Sancta Trinitate (Msza o Trójcy Przenajświętszej) powstała z inspiracji Jana Łukaszewskiego – dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis z przeznaczeniem do wykonania w Katedrze Oliwskiej w Uroczystość Trójcy Świętej 3 czerwca 2012 roku. Jak podkreśla Maciej Małecki – komponowanie dzieła było zadaniem trudnym, niepodobnym do żadnego z jego poprzednich doświadczeń. Pisząc Mszę o Trójcy Przenajświętszej kompozytor szczególną uwagę zwracał na sens każdego słowa, a piękno języka łacińskiego – tak niezwykle brzmiącego w dzisiejszych czasach – wymagało dodatkowego wysiłku i skupienia. W tworzeniu tekstu – w doborze części zmiennych i w posługiwaniu się łaciną – nieocenionej pomocy udzielił kompozytorowi ksiądz profesor Kazimierz Szymonik.

Polskie Hymny Wielkanocne na orkiestrę (1995) powstały na zamówienie parafii św. Stanisława Kostki w Chicago dla uczczenia 125-lecia istnienia kościoła. Dzieło zostało wykonane 17 września 1995 roku przez The Chicago Philharmonic Orchestra pod batutą absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej – Piotra Dąbrowskiego. W utworze, który ma formę rapsodii, kompozytor wykorzystał melodie następujących pieśni: Alleluja! Jezus żyje, Chrystus Pan zmartwychwstał, Chrystus zmartwychwstał jest, Wesoły nam dzień dziś nastał, Złóżmy troski żałujący, Zwycięzca śmierci. Polskie prawykonanie dzieła miało miejsce w Częstochowie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w maju 1998 roku. Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej dyrygował Tomasz Bugaj.

Parafia p.w. Pierwszych Męczenników Polski
w Gorzowie Wlkp.
ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7


WSTĘP WOLNY

760-lecie Gorzowa Wielkopolskiego

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com