MENU

niedziela 22 sierpnia 2021
18:00
PIKNIKI CHOPINOWSKIE
PIKNIKI CHOPINOWSKIE
kup bilet
MICHAŁ SZYMANOWSKI
FORTEPIAN


Pianista, kameralista i dyrygent. Ukończył
z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc klasę fortepianu w macierzystej Uczelni.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2017), MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2012), Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), im. Vladimira Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008). W 2015 reprezentował Polskę w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych ćwierćfinalistów.
Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Polski oraz w wielu filharmoniach na całym świecie, m.in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym: Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także czterokrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Wieniawskiego czy Zygmunta Stojowskiego. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Juri Gilbo, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Antoni Wit czy Marek Pijarowski.

Oprócz repertuaru solowego często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Romainem Garioudem, Benedictem Kloecknerem, Maciejem Kułakowskim, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.
Pianista nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord (Naxos) z utworami F. Chopina, I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego i J. Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę. W jednej z recenzji napisano: „Zachwycający dysk, z doskonale ułożonym i znakomicie wykonanym programem. To szczere tworzenie muzyki, kojarzone z takimi luminarzami jak Uchida, Schiff i Brendel”.


 

PROGRAM:
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Etiuda op. 25 As-dur nr 1
Etiuda op. 25 f-moll nr 2
Etiuda op. 25 F-dur nr 3
Etiuda op. 25 a-moll nr 4
Etiuda op. 25 e-moll nr 5
 
KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Szeherezada op. 34 nr 1 z cyklu Maski
 
MIŁOSZ MAGIN (1929-1999)
Tryptyk polski: Mazur / Kujawiak / Oberek
 
***
 
ZYGMUNT STOJOWSKI (1870-1946)
Pensées musicales op. nr 1 – Mélodie
 
MAURYCY MOSZKOWSKI (1854-1925)
Etiuda As-dur op. 72 nr 11
 
IGNACY JAN PADEREWSKI (1860-1941)
Legenda As-dur op. 16 nr 1
 
ZYGMUNT STOJOWSKI
Aspiration op. 39 nr 1
L’aspiration vers l’azur: Prélude
 
JÓZEF WIENIAWSKI (1837-1912)
Polonez As-dur op. 21


PGE  


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 
Realizacja   Virtualnetia.com