MENU

piątek 23 października 2020
19:00
MAESTRO JERZY MAKSYMIUK
POD MISTRZOWSKĄ BATUTĄ
MAESTRO JERZY MAKSYMIUK
kup bilet

Szanowni Państwo,

z powodu wejścia w życie nowych restrykcji musieliśmy przydzielić Państwu nowe miejsca.
Informacja o nowych miejscach znajduje się na fotelu wskazanym na Państwa bilecie.


_____________________


"Nie wstydzę się ruchu. Wyskakuję do góry, a potem przyklękam. Bo jak ugnę nogi w kolanach w błagalnym geście, to muzycy dają z siebie wszystko! Dyryguję ciałem. Krytykują mnie, że to brzydko wygląda. Ale moje gesty, które może ludzi śmieszą, dla mnie są naturalne.” – tak o swoim dyrygowaniu w jednym z wywiadów* mówił Jerzy Maksymiuk – jeden z najbardziej ekspresyjnych dyrygentów na świecie. W Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi koncert z muzyką Mozarta – kompozytora, którego ceni sobie w sposób szczególny.
     
Bardzo popularne w XVIII wieku  divertimenta były gatunkiem muzyki popularnej i służyć miały rozrywce. Przejmując pewne cechy suity i symfonii, cechowały się prostą kilkuczęściową formą i przejrzystą fakturą. Utrzymane w ówczesnym stylu włoskim młodzieńcze Divertimento B-dur KV 137 (1772) na kwartet smyczkowy, podobnie jak napisane w tym samym czasie dwa inne utwory z tego gatunku (D-dur KV 136  i F-dur KV 138), nie do końca przystaje do formy tradycyjnych divertimentos. Według mozartoznawcy Alfreda Einsteina można je uznać raczej za małą symfonię smyczkową, zaś muzykolog Hans Keller zaproponował nawet swoje własne określenie – kwartet  orkiestrowy. Oto i cały Mozart…    
 
Niezwykle popularny Koncert A-dur KV 488 (1786) to dzieło, w którym uwydatniają się wszystkie typowe cechy fortepianowego stylu Mozaartowskiego, będącego połączeniem doskonałości formy i wyrazistych emocji. Każda z trzech części Koncertu ma odmienny charakter, wszystkie razem zaś tworzą dzieło spójne i ze wszech miar atrakcyjne – lekkie, finezyjne, śpiewne, pełne efektownych figuracji i koronkowych ornamentów. W partii solowej, w której elementy wirtuozowskie przeplatają się z wdzięczną kantyleną, usłyszymy jedną z najwybitniejszych polskich pianistek – Ewę Pobłocką.
 
Z młodzieńczego okresu twórczości Mozarta pochodzi też Symfonia A-dur KV 201 (1774). To niespełna dwudziestominutowe dzieło utrzymane jest w pogodnej atmosferze subtelnie przetykanej chwilami lirycznego wzruszenia. Utwór ten należy zdecydowanie do najpiękniejszych i najciekawszych w dorobku młodego Mozarta, który tu właśnie po raz pierwszy wyraźnie i pełnym głosem manifestuje swoją kompozytorską niezależność, z pełną swobodą rozwijając „symfoniczne skrzydła”.    
 
* Cytat z wywiadu Dariusza Zaborka z Jerzym Maksymiukiem Maksymiuk - człowiek furia, Duży Format, 1 lipca 2011 


Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Ewa Pobłocka – fortepian
 
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Divertimento B-dur KV 137
Koncert fortepianowy nr 23 A-dur KV 488
Symfonia nr 29 A-dur KV 201


BILETY: normalny 60,00 zł; ulgowy 50,00 zł; balkon 40,00 zł


PGE


Szanowni Państwo,

przed uczestnictwem w wydarzeniu odbywającym się w Filharmonii Gorzowskiej prosimy o zapoznanie się z aktualnymi
Zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi udziału w wydarzeniach organizowanych
w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Zakup biletu na koncert oznacza ich akceptację.
 
W trosce o wspólne bezpieczeństwo prosimy zwłaszcza o przestrzeganie następujących reguł:
  1. W celu punktualnego rozpoczęcia wydarzenia z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur przyjętych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, prosimy o przybycie do Filharmonii najpóźniej do 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.
  2. Pamiętajmy, by wchodząc do Filharmonii zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym dostępnym przy wejściu do budynku.
  3. Osoby uczestniczące w wydarzeniu są zobowiązane do złożenia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. By usprawnić procedurę wejścia do budynku prosimy, by wypełnione oświadczenie przynieść uzupełnione ze sobą. Wzór oświadczenia do pobrania znajdą Państwo poniżej. Można też wypełnić je na miejscu przed wejściem do Filharmonii – proszę w tym celu przynieść ze sobą własny długopis.
  4. Wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu zostaną poddane czynności pomiaru temperatury ciała przy wejściu do budynku Filharmonii.
  5. W budynku Filharmonii obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego 1,5 m.
Dziękujemy za zrozumienie. Do zobaczenia w Filharmonii.
 
Oświadczenie o stanie zdrowia_COVID-19

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.



virtualnetia  projektowanie stron internetowych