MENU

piątek 25 września 2020
19:00
KONCERT INAUGURUJĄCY 10. SEZON ARTYSTYCZNY 2020/2021
KONCERT INAUGURUJĄCY 10. SEZON ARTYSTYCZNY
kup bilet
Pierwszy koncert nowego sezonu to spotkanie z muzyką mistrza Mozarta. Rozpoczniemy go uwerturą z opery Lucio Silla (1772). Siedemnastoletni kompozytor pracował nad całym dziełem w pośpiechu, komponując do trywialnej fabuły pełnej poplątanych wątków miłosnych oraz wiedząc o niedostatkach wokalnych śpiewaków. Dla Mozarta nie było jednak rzeczy niemożliwych. Dzięki swej niewyczerpanej inwencji błahą historię oraz skonwencjonalizowaną formę opery seria wypełnił piękną, pełną błyskotliwych pomysłów melodycznych muzyką, której przedsmak usłyszymy w uwerturze. 
 
Szczyt popularności Mozarta jako pianisty przypadł na lata 1784-1785, kiedy to w ciągu trzydziestu dni potrafił dać dwadzieścia występów. Tym samym przełożyło się to na ilość nowych kompozycji. W ciągu dwóch lat (1784-1786) Mozart napisał aż dwanaście koncertów fortepianowych, w tym co najmniej dziewięć z myślą o sobie jako wykonawcy. Wszystkie one są dziełami poruszającymi, tak za sprawą niebywałej dyscypliny, jak nieograniczonej inwencji melodycznej. Jednym z nich jest podziwiany m.in. przez Beethovena Koncert fortepianowy c-moll KV 491 (1785/86) – dzieło niezwykle osobiste, pełne gwałtownych namiętności oraz tragicznych, głębokich emocji.
 
Symfonia „Jowiszowa” (1788) to jedna z najlepszych kompozycji w całej zachodniej muzyce klasycznej. Pochodzi z tryptyku, który wraz z nią tworzą Symfonia Es-dur nr 39 oraz Symfonia g-moll nr 40. Przypuszcza się, że swój „astronomiczny” przydomek zawdzięcza  niemieckiemu skrzypkowi Johannowi Peterowi Salomonowi, który chciał podkreślić w ten sposób jej kompozycyjną doskonałość. Bo choć w ostatnich symfoniach Mozartowi nie raz zdarza się przekraczać granice klasycyzmu, to pod względem formy pozostają one wciąż arcydziełami epoki – czystymi, klarownymi, pełnymi równowagi i umiaru. Symfonia „Jowiszowa”, formalnie doskonała, a zarazem bezpretensjonalnie radosna, stanowi kulminację całej Mozartowskiej odysei symfonicznej, w której próżno szukać potknięć czy przegranych.


Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski –  dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
 
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Uwertura do opery Lucio Silla KV 135           
Koncert fortepianowy nr 24 c-moll KV 491      
Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa” KV 551BILETY: normalny 45,00 zł; ulgowy 38,00 zł; balkon 32,00 zł


PGE


Szanowni Państwo,

przed uczestnictwem w wydarzeniu odbywającym się w Filharmonii Gorzowskiej prosimy o zapoznanie się z aktualnymi
Zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi udziału w wydarzeniach organizowanych
w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Zakup biletu na koncert oznacza ich akceptację.
 
W trosce o wspólne bezpieczeństwo prosimy zwłaszcza o przestrzeganie następujących reguł:
  1. W celu punktualnego rozpoczęcia wydarzenia z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur przyjętych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, prosimy o przybycie do Filharmonii najpóźniej do 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.
  2. Pamiętajmy, by wchodząc do Filharmonii zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym dostępnym przy wejściu do budynku.
  3. Osoby uczestniczące w wydarzeniu są zobowiązane do złożenia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. By usprawnić procedurę wejścia do budynku prosimy, by wypełnione oświadczenie przynieść uzupełnione ze sobą. Wzór oświadczenia do pobrania znajdą Państwo poniżej. Można też wypełnić je na miejscu przed wejściem do Filharmonii – proszę w tym celu przynieść ze sobą własny długopis.
  4. Wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu zostaną poddane czynności pomiaru temperatury ciała przy wejściu do budynku Filharmonii.
  5. W budynku Filharmonii obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego 1,5 m.
  6. Ważne - w czasie epidemii COVID-19 szatnia Filharmonii oraz bufet są nieczynne.
Dziękujemy za zrozumienie. Do zobaczenia w Filharmonii.
 
Oświadczenie o stanie zdrowia_COVID-19


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

virtualnetia  projektowanie stron internetowych