MENU

piątek 26 października 2018
19:00
NA OSIEM SMYCZKÓW
KONCERT KAMERALNY
kup bilet
Pierwszy kameralny koncert w tym sezonie wypełnią utwory napisane na instrumenty smyczkowe – od tria, przez klasyczny kwartet, do oktetu. Różnorodna obsada poszczególnych utworów nie tylko znakomicie podkreśli brzmienie i barwę każdego z instrumentów, ale również pozwoli cieszyć się pełnią gry zespołowej.
Serenada op. 12 (1919-1920) Zoltána Kodály’a, węgierskiego kompozytora i etnografa, skomponowana została na nietypowy skład kameralny złożony z dwojga skrzypiec i altówki. Podobnie, jak wiele innych jego kompozycji, i ta bazuje na rodzimej muzyce ludowej. Pogodny, taneczny nastrój przeplata się w niej z melancholią i impresjonistyczną ulotnością, zaś partie poszczególnych instrumentów oscylują pomiędzy równorzędnym dialogiem a solową wirtuozerią.
Kwartet smyczkowy nr 12 „Amerykański” (1893) Antonina Dvořáka powstał podczas pobytu kompozytora „za wielką wodą”. W tym bezpretensjonalnym i porywającym siłą wyrazu utworze usłyszymy fascynację „nowym światem”, tamtejszą tradycją i muzyką. Punktem odniesienia dla niej pozostaje u Dvořáka jednak przede wszystkim to, co czeskie i jemu najbliższe.
Oktet smyczkowy B-dur (1920) Maxa Brucha należy do najbardziej reprezentatywnych dzieł swego gatunku. Powstał u schyłku życia kompozytora, który zajmował się wówczas głównie twórczością kameralną. Podobnie jak w innych swoich dziełach, w tym także Bruch pozostaje wierny romantyzmowi. Oktet ujmuje ciekawą melodyką, bogactwem i siłą brzmienia oraz nastrojem łączącym nostalgiczną śpiewność z wirtuozowskim rozmachem.

WYKONAWCY:
Miłosz Wieliński / skrzypce
Justyna Bidler / skrzypce
Paulina Wąsik / skrzypce
Katarzyna Szymczyk / skrzypce
Wiktor Rudzik / altówka
Anna Rutkiewicz / altówka
Natalia Makuch / wiolonczela
Katarzyna Winkiewicz / wiolonczela
Mateusz Rzytka / kontrabas

PROGRAM:
ZOLTÁN KODÁLY (1882-1967)
Serenada op. 12 na dwoje skrzypiec i altówkę
 
ANTONIN DVOŘÁK (1841-1904)
Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 nr 12 „Amerykański”
 
MAX BRUCH (1838-1920)
Oktet smyczkowy B-dur op. posth.


BILETY: 
25 zł / normalny
20 zł z KARTĄ SENIORA

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com