MENU

piątek 28 września 2018
19:00
KONCERT INAUGURUJĄCY
SEZON ARTYSTYCZNY 2018/2019
kup bilet
Genialna muzyka, rosyjska dusza i wielkie emocje – oto hasła, które są najkrótszą zapowiedzią pierwszego koncertu w nowym sezonie. Usłyszymy słynne dzieła Aleksandra Borodina, Piotra Czajkowskiego oraz Siergieja Rachmaninowa. Na rozpoczęcie – Tańce połowieckie z  jedynej opery Borodina – Kniaź Igor (1890). Znajdziemy w nich piękno orientalnych melodii oraz bogactwo rytmów i brzmień, które przywołują egzotyczny świat Wschodu.

Czajkowski i Rachmaninow komponowali dzieła dziś uważane za wybitne. Dzięki połączeniu talentu i emocjonalności ich muzykę podziwiamy z jednej strony za śpiewność i melodyjność, z drugiej – za jej impulsywność i wielką uczuciowość. Pobrzmiewają w niej m.in. echa dramatycznych przeżyć osobistych obu twórców. Tak jest z pełną emocji IV Symfonią f-moll (1877-1878) Czajkowskiego uznawaną za najbardziej autobiograficzne z jego dzieł. Styl wielkiego romantyka stał się inspiracją dla równie uczuciowej i natchnionej muzyki Siergieja Rachmaninowa. Choć jego epoka podążała odważnie za awangardą, on pozostawał wierny muzyce rosyjskiej XIX wieku. Usłyszymy to w II koncercie fortepianowym (1901), w którym łagodność, miękkość, melancholia i liryzm przeplatają się z patosem, dramatyzmem i burzliwymi zmianami nastroju. Przez pianistów Koncert uznawany jest za dzieło arcymistrzowskie.
 

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Beata Bilińska / fortepian

PROGRAM:
ALEKSANDR BORODIN (1833-1887)
Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor
 
SIERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)
Koncert fortepianowy nr 2 c-moll op. 18
 
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893)
IV Symfonia f-moll op. 36

BILETY: 
45 zł / normalny
38 zł / ulgowy
32 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com