MENU

sobota 13 października 2018
19:00
Festiwal Muzyki Współczesnej
KONCERT INAUGURUJĄCY VI FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM. WOJCIECHA KILARA
kup bilet
Klasyka współczesności to hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Koncert inaugurujący będzie spotkaniem z wielkimi mistrzami ubiegłego stulecia. Posłuchamy dzieł Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz – twórców uznawanych dziś za ikony polskiej muzyki symfonicznej oraz Igora Strawińskiego – czołowego rosyjskiego kompozytora XX wieku.
Koncert rozpocznie neoklasycystyczna Uwertura na orkiestrę (1943) Grażyny Bacewicz. Kilkuminutowa kompozycja swoim charakterem wyraźnie odcina się od ówczesnej, naznaczonej wojną, okupacyjnej rzeczywistości. Zaskakuje swobodą, witalnością, dynamiką oraz nieszablonową instrumentacją. Choć krótka – ma w sobie potężną dawkę znakomitej symfoniki.
Lekka i barwna w wyrazie jest też IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę (1932), którą Karol Szymanowski zawojował całą ówczesną Europę. O wartości dzieła zadecydował niepowtarzalny styl kompozytora – oryginalna melodyka, wyrazista emocjonalność i zaskakujące rytmy zabarwione nie tylko ludowym, ale i lekko jazzowym kolorytem.
Muzyka z baletu Gra w karty Igora Strawińskiego wprowadzi nas w klimat imaginacyjny i magiczny. Scenariusz dzieła inspirowany jest pokerem, który był jedną z ulubionych gier karcianych kompozytora. Bohaterem historii jest podstępny Joker, który niczym kameleon potrafi zmienić się w dowolną kartę. Utwór skrzy się bogactwem muzycznych tematów i dowcipem oraz pełen jest odniesień do muzyki wielkich poprzedników Strawińskiego.
 
WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Piotr Paleczny / fortepian
 
PROGRAM:
GRAŻYNA BACEWICZ (1909-1969)
Uwertura na orkiestrę
 
KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937)
IV Symfonia koncertująca op. 60 na fortepian i orkiestrę
 
IGOR STRAWIŃSKI (1882-1971)
Gra w karty – balet w 3 „rozdaniach”

BILET: 40,00 zł

Lubuskie Warte zachodu   Dofinansowano z budżetu Województwa Lubuskiego

PWM    TUTTI.PL  Koncerty pod patronatem Polskiego Towarzystwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

PATRONI MEDIALNI:
GAZETA WYBORCZA    RADIO ZACHÓD   RADIO GORZÓW   GAZETA LUBUSKA   TVP GORZÓW WLKP      TVP KULTURA

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com