PRZEZ MUZYKĘ DO GWIAZDANDRZEJKI Z MUZYKĄ FILMOWĄ
Czy istnieją emocje ponadczasowe? Takie, które trwają zawsze i niezmiennie? W świecie ludzi to chyba niemożliwe, jednak w świecie Aniołów… czemu nie? Każda część utworu Śpiewy Aniołów Adama Wesołowskiego trwa dokładnie tyle, ile potrzebuje światło słoneczne, aby dotrzeć na Ziemię… a brzmienia, wydobywane z instrumentów smyczkowych oscylują pomiędzy metaforami światła i echami ludzkiego głosu. Z kolei brzmienie intensywnych ludzkich emocji można usłyszeć w składance Wojciecha Kostrzewy The Hollywood Fantasy, napisanej dla duetu skrzypcowo-akordeonowego Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Muzycy starają się grać tak, jakby ten nietypowy zespół był obecny w historii muzyki od zawsze – tak jakby czas jego powstania nie grał roli.
Gdyby Henryk Ibsen żył w innych czasach, zapewne świetnie czułby się w świecie kina. Jego Peer Gynt to historia człowieka z krwi i kości, targanego przez gwałtowne uczucia, szukającego swojego miejsca, błądzącego, przegranego, wybawionego przez miłość. To wszystko zamknął w dźwiękach muzyki Edvard Grieg, przekuwając współpracę z Ibsenem na ponadczasowe dzieło.
Ponadczasowość nie jest zresztą wyłącznie domeną sztuki. Wpisuje się w to także geniusz Mikołaja Kopernika, który swoją pracą zmienił na zawsze świat nauki. Muzyczny hołd oddaje mu Adam Wesołowski, którego Taniec sfer niebieskich przenikają złożona symbolika i radosne piękno.
W koncercie andrzejkowym Przez muzykę do gwiazd obok Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, którą poprowadzi Alexander Humala na scenie zobaczymy zupełnie niestandardowy duet skrzypcowo-akordeonowy Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Tego dna zapraszamy na ekscytującą podróż po najpiękniejszych tematach z muzyki filmowej od lat czterdziestych ubiegłego wieku do współczesności: od Casablanki, przez Ojca Chrzestnego po La La Land w wirtuozowskiej Hollywood Fantasy Wojciecha Kostrzewy. The Hollywood Fantasy napisany dla skrzypcowo-akordeonowego duetu całkiem niedawno doczekał się poszerzenia o orkiestrę. Podczas koncertu w gorzowskiej filharmonii odbędzie się jego światowa prapremiera.
Przez muzykę do gwiazd to koncert, w którym nie ma przypadkowych utworów, a każdy z nich ma dodatkowe znaczenie numerologiczne. To doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się dlaczego Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego nosi właśnie taką nazwę i dlaczego trwa dokładnie 15 minut i 43 sekundy. Rozwiąże się zagadka, dlaczego utwór Śpiewy Aniołów I Adama Wesołowskiego trwa 8 minut i 20 sekund.
fot. Karolina Klisiewicz