2024-10-04Pt. 18:00

Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2024/2025 z GALĄ ROZDANIA NAGRODY KULTURALNEJ PREZYDENTA MIASTA GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2024/2025 z GALĄ ROZDANIA NAGRODY KULTURALNEJ PREZYDENTA MIASTA GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Rok 2024 ma wyjątkowe znaczenie dla środowiska twórców, działaczy i ludzi związanych
z gorzowską kulturą, ponieważ w tym roku przypada jubileusz 25 lat Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Ten piękny jubileusz będziemy celebrować podczas gali wręczenia Nagrody Kulturalnej, która od 25 lat jest integralną częścią Inauguracji Sezonu Kulturalnego. Uroczystą galą zakończymy mijający i rozpoczniemy kolejny sezon kulturalny w naszym mieście. Inauguracja Sezonu to niepowtarzalne, coroczne wydarzenie dedykowane ludziom kultury, związanym z naszym miastem. Będzie to najlepsza okazja do podsumowania 25 lat, a także minionego sezonu, ale przede wszystkim do spotkania i integracji lokalnego środowiska kulturalnego. Gala jest też świetną okolicznością do wręczenia odznaczeń i medali dla zasłużonych kulturze gorzowian. Jej najważniejszym punktem będzie ogłoszenie tegorocznych laureatów oraz wręczenie Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa. Symbolem nagrody jest statuetka, którą z uwagi na niepowtarzalną formę – nazywano Motylem. To najważniejsze wyróżnienie Miasta Gorzowa w sferze kultury, przyznawane nieprzerwanie od 25 lat. Statuetki autorstwa cenionego artysty - rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka, co roku mają inną, unikatową postać i barwę. Są wyjątkowe, jak gorzowscy twórcy i ludzie kultury. Stanowią nie tylko prestiżowe, cenione w środowisku wyróżnienie, ale przede wszystkim są formą zarówno uhonorowania, jak i motywowania twórców, artystów, działaczy kulturalnych do dalszej, twórczej pracy.

Przez 25 edycji Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta – Motyla- otrzymało 65 osób.

Początki przyznawania Nagrody Kulturalnej PM sięgają 1999 r. Pierwsza uroczysta Inauguracja Sezonu Kulturalnego odbyła się Teatrze im. J. Osterwy a laureatami MOTYLA zostali Jerzy Gąsiorek – artysta plastyk, poeta, Filia Książki Mówionej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej oraz Aleksander Maciejewski – aktor gorzowskiego Teatru. Następne Inauguracje odbywały się m.in. w Miejskim Centrum Kultury, WiMBP czy w Miejskim Ośrodku Sztuki.  Od ponad 10 lat Gala Inauguracji Sezonu Kulturalnego organizowana jest w najmłodszej instytucji kultury - Filharmonii Gorzowskiej, która jest również jej współorganizatorem. Inauguracja to jedno z  najważniejszych wydarzeń dla lokalnego środowiska ludzi kultury i jednocześnie jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć w naszym mieście, które przyciąga również przedstawicieli innych środowisk: przedsiębiorców, polityków, sportowców, czy też ludzi nauki.

Rangi i atrakcyjności tej uroczystości nadaje specjalnie przygotowywana na tę okazję oprawa artystyczna i multimedialna.

Oprawą artystyczną tegorocznej, jubileuszowej edycji gali rozdania Motyli będzie wyjątkowy koncert dedykowany laureatom Motyli i całemu środowisku kultury naszego miasta.  Ma być on formą uhonorowania i podziękowania wszystkim osobom, które przez 25 lat kreowały i kształtowały wizerunek kulturalny Gorzowa. Na scenie pojawi się niezwykle uzdolniona, młoda wokalistka, lubuszanka - Sara James, której towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej. Program koncertu wypełni muzyka filmowa, a Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi maestro Maciej Sztor.

Na jubileuszową edycję Gali rozdania Nagrody Kulturalnej zaplanowano różne atrakcje i niespodzianki związane z 25 - leciem tego wyjątkowego wyróżnienia. Między innymi, Inauguracja będzie okazją do promocji wydawnictwa, które zostało specjalnie przygotowane na jubileusz. Będzie to publikacja podsumowująca 25 lat Nagrody Kulturalnej. Wydawnictwo ma być doskonałą sposobnością do refleksji nad niezwykłą historią Nagrody i jej laureatów, ale także formą uhonorowania i upamiętnienia wszystkich osób, które przyczyniły się do kształtowania kulturalnego bogactwa naszego Miasta.

Inną, planowaną atrakcją będzie przygotowywana przez Miejski Ośrodek Sztuki, wystawa statuetek Motyla. Wystawa będzie usytuowana w foyer Filharmonii Gorzowskiej i będzie  doskonałą okazją do pokazania zmieniającego się na przestrzeni lat wyglądu statuetki Motyla.