X edycja Festiwalu - 2023 rok

im. Wojciecha Kilara
6-20 października 2023
Jubileusz(e)

Podczas tej wyjątkowej edycji chcemy uczcić inne ważne dla muzyki polskiej rocznice, składając hołd największym polskim twórcom muzyki XX i XXI wieku, w tym Patronowi Festiwalu – stąd właśnie jej hasło – JUBILEUSZ(E).

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara koń­czy w tym roku dziesięć lat. Wystartował niecałe dwa lata po tym, jak Filharmonia Gorzowska zainaugurowała swoją dzia­łalność. Pomysł tak dużego, odważnego i ambitnego wyda­rzenia muzycznego, który wyszedł od ówczesnej Dyrygent Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej – Moniki Wolińskiej, wy­dawał się skokiem na głęboką wodę; inicjatywą tyleż wartą podjęcia, co ryzykowną. Chwila obaw i niepewności trwała jednak krótko. Potem wszystko potoczyło się bardzo szyb­ko. A „kropkę nad i” postawił Wojciech Kilar. Napisał do nas wtedy niezwykle ciepły, pełen entuzjazmu list, który spra­wił, że idea zamieniła się w cel, a nasza niepewność w wiarę, że wszystko się uda. I tak oto w lutym 2013 roku zaczęła się niezwykła historia naszego Festiwalu. Po pierwszej, zimowej edycji – następne były wiosenne, majowe. Zgodnie z wolą naszego Patrona: „Zróbcie Festiwal na wiosnę. Wtedy przy­jadę”. Niestety nie udało się... Wojciech Kilar odszedł 29 grudnia 2013 roku, pozostawiając nam swoją wspaniałą mu­zykę i obecność, którą wciąż czujemy; zapisaną gdzieś mię­dzy słowami w skreślonym własną ręką liście. Od kilku lat czasem Festiwalu jest jesień. Migocząca kolorami, nastrojami, a przy tym nie zawsze przecież piękna, pogodna i przewi­dywalna; idealnie korespondująca z muzyką współczesną – zjawiskową, choć jakże nieoczywistą i pełną sprzeczności.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu odbywać się będzie pod hasłem JUBILEUSZ(e). Celebrować chcemy bowiem nie tylko ważny i podniosły moment naszej wła­snej historii, lecz także przywołać inne ważne dla polskiej kultury muzycznej rocznice, składając hołd wielkim polskim twórcom muzyki XX i XXI wieku. W programach koncer­tów znajdą się zatem dzieła Mistrzów – Wojciecha Kilara (10. rocznica śmierci), Witolda Lutosławskiego (110. rocznica urodzin), Krzysztofa Pendereckiego (90. rocznica urodzin), Henryka Mikołaja Góreckiego (90. rocznica urodzin) oraz Zygmunta Krauzego, który w 2023 roku świętuje swoje 85. urodziny. Kompozytor będzie także Gościem Honorowym wydarzenia.

Nasz Festiwal od początku cechowały poszukiwanie i zmienność. Wyjątkowość każdej kolejnej edycji sprawiała, że stawał się on przestrzenią, w której mnogość muzycz­nych substancji, twórczych ekspresji i doświadczeń płyną­cych z obcowania z muzyką i sztuką owocowała przepiękną energią i niezapomnianą emocją. W swojej dziesięcioletniej historii Festiwal prezentował szereg symfonicznych i kame­ralnych dzieł muzycznych – zarówno tych wpisujących się już w kanon klasyki muzyki współczesnej, jak i kompozycji, które obrazowały najnowsze kierunki w sztuce muzycznej; gościł też dziesiątki znakomitych artystów i twórców z Polski i świata, prezentujących rozmaite nurty oraz formy ekspresji. Od dekady Festiwal jest również jednym z najbardziej zna­czących wydarzeń kulturalnych w skali miasta i regionu.

Przez wszystkie te minione lata, edycje i pory roku jedna rzecz wydawała się w nim niezmienna – festiwalowe pięk­no, artyzm i pasja zawsze szły w parze z wielką determinacją i poczuciem realizacji wyjątkowej misji – otwierania naszych zmysłów i wrażliwości na muzykę XX i XXI wieku – na fa­scynujące bogactwo jej brzmienia; siłę przekazu; na leżącą u jej fundamentów ideę twórczej wolności; na wpisaną w nią opowieść dotykającą istoty współczesnego świata.

Wspominając to, co było, myślimy jednocześnie o tym, co przed nami. I jednego jesteśmy pewni. Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara wciąż śmiało idzie na­przód, nadal chcąc zachwycać, intrygować, prowokować, łączyć, zbliżać i co najważniejsze – nieustająco i w pełni świa­domie rozkochiwać w muzyce, która w swej istocie jest nam przecież najbliższa.

X edycja Festiwalu - 2023 rok