VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara (15 - 29 października 2021) to kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku inicjatywy artystycznej będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX i XXI wieku wśród szerszego grona odbiorców. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci. Wydarzenia artystyczne VIII FMW będą realizowane w ciągu dwóch tygodni. Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i osobowości muzycznych oraz projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. W programie festiwalu znajdą się duże projekty orkiestrowe, kameralistyka, spektakle taneczne i wystawa oraz działania skierowane do dzieci.
Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci. Wydarzenia artystyczne VIII FMW będą realizowane w ciągu dwóch tygodni. Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i osobowości muzycznych oraz projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. Dla pozyskania jak najszerszego grona odbiorców w ramach Festiwalu organizowane są propozycje różnorodne pod względem repertuarowym, skierowane do różnych grup wiekowych: koncerty symfoniczne, projekty łączące muzykę orkiestrową z brzmieniami nowoczesnymi, kameralistyka sięgająca po utwory włączające się w dyskurs o kondycji współczesnego świata, spektakle promujące taniec współczesny, a w tej edycji festiwalu również spektakl niszowego teatru instrumentalnego. By uczynić ofertę Festiwalu atrakcyjną także dla młodego odbiorcy włączamy do niej koncerty i działania interaktywne adresowane do dzieci. Przygotowujemy także okołomuzyczne działania wzbogacające wiedzę o muzyce współczesnej, takie jak film czy wystawa.
W programie Festiwalu, jak co roku, znajdą się duże projekty orkiestrowe – koncerty symfoniczne adresowane do koneserów muzyki współczesnej, podczas których wystąpią znakomici artyści, m.in. śpiewaczki Iwona Hossa i Ewa Tracz. Na galę finałową Festiwalu zaproszenie przyjął zaś maestro Jerzy Maksymiuk – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, twórca muzyki symfonicznej, wielka osobowość i wizjoner. Maestro Maksymiuk zadyryguje Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, która wykona jego wybrane kompozycje. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez maestro - Riff na trzy akordeony. Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi - Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów znajdzie się prawykonanie kompozycji autorstwa Adama Sztaby, dedykowanej Wybitnemu Kompozytorowi. W koncercie tym zadyryguje właśnie Adam Sztaba - kompozytor i dyrygent, a także osobowość medialna, którego obecność w programie Festiwalu ma szansę zainteresować ofertą festiwalową zupełnie nowe grono odbiorców.